Şimşek'in Başkanlığında Finansal İstikrar Zirvesi: Kredi Kartı ve Tüketici Kredileri Masada!

Finansal İstikrar Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in liderliğinde, ekonomik tedbirlere ilişkin önemli görüşmeler yapmak üzere bir araya geldi. Komite, tüketici kredileri ve kredi kartları konusundaki düzenlemelerin etkilerini ve dezenflasyon sürecinde atılacak ilave adımları tartıştı.

Şimşek'in Başkanlığında Finansal İstikrar Zirvesi: Kredi Kartı ve Tüketici Kredileri Masada!

 Ekonomi Liderleri Ek Tedbirleri Değerlendirdi
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ekonomik denetleyicileri olan TCMB Başkanı Fatih Karahan ve BDDK Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun da katılım gösterdiği toplantıda kritik finansal kararlar ele alındı. Komite'den Kapsamlı Değerlendirme

Komite toplantısında, iç piyasada likidite yönetimi ve finansal istikrara potansiyel etkileri konusunda detaylı analiz yapıldı. Bakanlık, komitenin finansal istikrarı koruma ve sürdürülebilir büyümeyi destekleme adına bütünlüklü bir strateji izlediğini bildirdi.

Bakanlıktan toplantıya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“Finansal İstikrar Komitesi Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek başkanlığında 27 Mayıs 2024 tarihinde toplanmıştır. Toplantıda, tüketici kredilerine ve kredi kartlarına yönelik atılan adımların sonuçları değerlendirilmiş ve dezenflasyon sürecinde alınabilecek ilave tedbirlere ilişkin istişarelerde bulunulmuştur. Ayrıca, son dönem yurt içi likidite gelişmelerinin finansal istikrara etkileri ele alınmış ve bu konuda atılabilecek adımlar ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Komite, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyümenin en önemli unsurlarından olan finansal istikrarın korunması için bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürmektedir.”