BTP Lideri Hüseyin Baş'tan Erdoğan'a İsrail Çıkışı: "Kör müsünüz?"

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ile ilgili ifadelerini eleştirel bir tone ile yorumladı. Erdoğan'ın İsrail'in genişleme politikalarına atıfta bulunarak, "Bu azgın devlet, bu terör devleti eğer durdurulmazsa, vadedilmiş topraklar hezeyanıyla gözünü er ya da geç Anadolu'ya dikecekler. Bunu göremeyecek kadar kör müsünüz?" şeklindeki sözlerini değerlendiren Baş, Türkiye'nin İsrail politikasını sorguladı.

BTP Lideri Hüseyin Baş'tan Erdoğan'a İsrail Çıkışı: "Kör müsünüz?"

Erdoğan'ın Açıklamalarına Dikkat Çeken Sorular
BTP lideri, Erdoğan'ın bu ifadelerini kullandığı sıfat ve geçmişteki rolü bakımından irdeleyerek, "Bu sözler Büyük Ortadoğu Projesi Eş Başkanı pozisyonunda mı yoksa Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak mı sarf ediliyor?" diye sordu. Hüseyin Baş, Türkiye'nin tarihsel İsrail ilişkisine değinerek, geçmişteki İsrail-Türkiye diyaloglarının sonuçlarının bölgeye ve Türkiye'ye olumsuz etkilerini vurguladı.

İsrail-Türkiye İlişkilerine Eleştirel Bakış
Hüseyin Baş, Türkiye'nin İsrail ile olan ilişkilerinden dolayı sürekli zarar gördüğünü ifade ederek, İsrail'in genişlemeci politikalarına karşı Erdoğan'ın tutumunu eleştirdi. Ortadoğu'da yaşanan bazı politik değişimlerin İsrail'in politikalarına hizmet ettiğini ve Erdoğan'ın bu durumda bilerek ya da bilmeyerek hizmet ettiğini öne sürdü.Acı Gerçekler ve Cevap Bekleyen Sorular

BTP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail hakkındaki açıklamaları ile ilgili olarak, "Biz kör değiliz, peki ya siz kör müsünüz?" şeklinde bir soruya yer verdi ve bu sorunun cevabının Erdoğan tarafından verilmesi gereken kritik bir mesele olduğunu belirtti. Baş, Erdoğan'ın sorunlara doğru teşhisler koyduğunu ancak çözüm üreteceğine onları körükleyen bir pozisyonda olduğunu iddia etti.